Kilka słów wstępu


Od momentu powstania pierwszych znaków, liter i języków w formach pisanych mamy do czynienia z szyfrowaniem danych. Pierwotnie przy powstawaniu pierwszych alfabetów tylko nieliczni ludzie mieli dostęp do tej „elitarnej” wiedzy. Wraz z rozwojem dziejów umiejętności pisania i czytania stawały się coraz bardziej popularne, nie stanowiły więc żadnej tajemnicy. Pojawiła się potrzeba „ukrycia” treści przekazu w taki sposób, aby tylko nieliczne grono (adresat, adresaci przekazu) mogło odczytać treść przekazaną od nadawcy. Tak narodziły się pierwsze metody ukrywania informacji w przekazach które nie są tajne, zwane później steganografią.
Wraz z rozwojem dziejów i różnych cywilizacji na świecie wynajdywane były coraz to nowe metody steganograficzne: od fizycznego ukrywania wiadomości w czasach starożytnych, do ukrywania treści w plikach graficznych w czasach współczesnych. Jednak żadna, nawet najbardziej wyszukana metoda nie gwarantowała tego, że wiadomość nie zostanie przechwycona i odczytana. Niezbędne stało się więc wynalezienie takiej metody ukrycia informacji, która dawałaby pewność, iż nie zostanie ona prawidłowo odczytana nawet jeżeli trafi w niepowołane ręce.
Rozwiązaniem było wynalezienie „tajnego pisma”, czyli takiego sposobu zapisywania wiadomości, aby nie mogła ona zostać odczytana przez niepowołane osoby. Dało to początek nowej dziedzinie nauki, jaką jest kryptografia. Przez wieki urosła ona do ogromnej dziedziny wiedzy. Od prostego szyfrowania z użyciem przestawiania liter w starożytności do czasów współczesnych, wykorzystujących ogromne moce obliczeniowe, jakie dają superkomputery, dokonał się niewyobrażalny postęp dynamicznie rozwijający tę gałąź nauki. Równocześnie jednak z powstawaniem zaszyfrowanych wiadomości, od wieków rozwija się nauka o ich badaniu oraz odszyfrowywaniu, czyli kryptoanaliza.
„Ojczyzną” kryptoanalizy były państwa arabskie, które najlepiej opanowały nauki lingwistyczne i statystyczne. Najstarszym i najbardziej znaczącym odkryciem w dziedzinie kryptoanalizy było opracowanie w IX wieku przez arabskiego uczonego Al-Kindiego statystycznej metody analizy tajnych tekstów. Znana dziś jako analiza częstości metoda otwierała nowe możliwości przed kryptoanalitykami z powodzeniem jest stosowana do dziś jako jedna z podstawowych metod kryptoanalitycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz