wtorek, 13 marca 2012

Steganografia.


Steganografia to nauka o ukrywaniu informacji. Celem działań steganograficznych jest więc taki sposób przekazywania wiadomości, aby osoby postronne nie wiedziały o jej istnieniu.

Najróżniejsze techniki steganograficzne wykorzystywane były już od czasów starożytnych. Pierwsze informacje o używaniu tej techniki pochodzą z V w. p.n.e., kiedy to do pisania używane były drewniane tabliczki pokryte woskiem, na którym zapisywano tekst. Ukrywanie wiadomości odbywało się poprzez wyrycie tekstu na samej tabliczce, dopiero później pokrytej woskiem. Tak „nie zapisana” lub zapisana jakimś prostym tekstem woskowa tabliczka nie wzbudzała żadnych podejrzeń i bezpiecznie dostawała się do odbiorcy, który znając tą technikę mógł bez problemu odczytać ukrytą pod woskiem wiadomość[1].
W starożytnym Rzymie, Egipcie czy Chinach do ukrywania wiadomości stosowany był tzw. atrament sympatyczny. Wykonany był on z soków owocowych lub mleka i nie zostawiał żadnego śladu (był niewidoczny). Pomiędzy wierszami prostej, na ogół niewiele znaczącej wiadomości, wpisywana była treść tajnego przesłania. Odczytanie go było możliwe dopiero po podgrzaniu papirusu lub pergaminu.
Ciekawy sposób ukrywania wiadomości stosowany był przez armię niemiecką w czasie II wojny światowej. Informacje, które chcieli ukryć (teksty, mapy, rysunki, itd....) były układane najczęściej do formatu A4 i fotografowane. Następnie kliszę z taką fotografią pomniejszano do rozmiaru ok. mm2 i przyklejano zamiast jednej z kropek w oficjalnym tekście.

W czasach współczesnych steganografia przeżywa znaczący rozwój, co jest możliwe przy wykorzystaniu niezliczonych możliwości jakie dają komputery. Powstają coraz to nowe sposoby ukrywania informacji, takie jak ukrywanie danych w plikach graficznych czy dźwiękowych. Wykorzystywane przy tym są naturalne ograniczenia ludzkich zmysłów. Pliki graficzne na przykład wykorzystują ograniczenia ludzkiego oka, którym nie możliwe jest zauważenie minimalnych różnic w odcieniach kolorów czy szarości. Informacje w plikach dźwiękowych natomiast, wykorzystują ograniczony zakres słyszalności dźwięku.
Wykorzystanie mediów potęguje jeszcze możliwości współczesnej steganografii. Dzięki internetowi, telewizji czy radiu ukrytą wiadomość można w ekspresowym tempie wysłać w dowolne miejsce na świecie. Obraz ukryty w pikselach innego obrazu, dźwięk wpleciony w inny dźwięk czy przekaz telewizyjny ukryty pomiędzy klatkami innego przekazu może w jednej chwili niezauważony dostać się do adresata, który bez problemu odczyta ukrytą wiadomość. Dodatkowo jednoczesne użycie tak zaawansowanych technik steganograficznych w połączeniu z zaawansowanymi technikami szyfrowania przesyłanych wiadomości daje potężną siłę tajnego przesyłania informacji we współczesnym świecie.


[1] Karbowski M., Podstawy kryptografii wydanie II

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz